Üllő

Befektetőbarát település hivatalos weblapja


                   
                   

Egyházak

Római Katolikus Egyházközség életéről

Közösségünk a közvetlen hitéleti tevékenység /szentmisék, imaalkalmak/ mellett színes programokkal igyekszik vonzani, illetve megtartani az embereket. Törekszünk arra, hogy minden korosztály megtalálhassa a számára fontos, érdekes és élvezetes lehetőségeket. A hittanos diákseregnek rendszeresen szervezünk plébániai alkalmakat, táborokat. Közülük a szolgálatkészeket várjuk ministrálásra, továbbá a gyermekénekkarba. A fiatal felnőttek havonta jönnek össze, egy-egy találkozás vagy karitatív tevékenység céljából. Karitász csoportunk az önkormányzattal és annak szociális bizottságával együttműködve segít városunk rászorultjain, táboroztat gyermekeket, segít az iskoláztatásban.

A Szent Rita imacsoport minden hónap első szombatján tartja összejöveteleit, amely valódi lelki felüdülést jelent a tagok számára. Rózsafüzér Társulatunk tagjai minden nap imádkozzák a szentolvasó egy-egy tizedét. Házas közösségünk havonta szervez családos alkalmakat vasárnap délutánonként a plébánián,  amelyeken imádság után egy-egy érdekes témát járunk körül, miközben a gyermekeink felhőtlenül játszanak, jól érzik magukat a kertben. Olykor egy-egy közös szalonnasütésre, bográcsolásra is sor kerül.

A Szentírás iránt érdeklődők a bibliaórákon mélyülhetnek az isteni üzenet megismerésében, akik pedig szívesen dicsőítik a Mindenhatót énekkel, a Keresztelő Szent János Kórusban tehetik ezt meg, amivel egyben egy vidám csapat tagjaivá válnak.

Az egyházközségi zarándoklataink nagyszerű lehetőséget adnak a hit megélésére. Több ízben voltunk már éjszakai zarándoklaton, Nagyboldogasszony ünnepén minden évben gyalogosan elmegyünk Máriabesnyőre az ünnepi szentmisére, illetve hagyományosan szeptemberben körbejárjuk Üllő keresztjeit.
A templomi koncertekkel, az őszi jótékonysági bálunkkal, továbbá a tavaszi lelkinapokkal szeretnénk az egyháztól még távol álló személyeket is megszólítani. Ezt a célt szolgálják neves, országos hírű emberek /pl. Eperjes Károly színművész, Böjte Csaba atya, Süveges Gergő televíziós műsorvezető/ meghívásai egy-egy templomunkban történő tanúságtevésre.

Ha valaki szeretne megismerkedni a katolikus hittel, pótolni esetlegesen elmaradt keresztelését, elsőáldozását, bérmálkozását, keresse plébánosunkat, Virágh József atyát telefonon, email-ben vagy személyesen.

Szentmisék rendje:
Hétfő: 18.00 (előtte 17.00 órától irodai idő)
Kedd: –
Szerda: 7.30
Csütörtök:   –
Péntek: –
Szombat: 17.30
Vasárnap: 9.30
http://ullo.vaciegyhazmegye.hu/

Elérhetőségek:
2225 Üllő, Templom tér 4.
Plébános: Virágh József
tel.: 06 30/503-7575
email: j.blueman@gmail.com

Alapítvány:
Üllői Templomért Alapítvány
bankszámlaszám: 10402795-50526957-72821007

Református Egyház

 

„Összegyűjtöm nyájam maradékát minden országból, ahová szétszórtam őket, és visszahozom őket legelőjükre, ahol szaporodni és sokasodni fognak.” Jeremiás 23,3

 

2022. szeptember 1-el, dr Kun Mária nyugdíjba vonulása után az üllői közösségünk új lelkipásztort választott Oláh Pál Olivér, addigi székesfehérvári beosztott lelkipásztor meghívásával. Amikor egy gyülekezet élén lelkész és generációváltás (mert 29 év szolgálat után, amely több mint a lelkipásztor életkora generációváltás is történik) egy új helyzetet teremt elő, mind a gyülekezet, mind a lelkész szemszögéből. A lelkész szemszögéből fontos a gyülekezet és a város megismerése, feltérképezése, hogy milyen emberek is tartoznak hozzá, kik ők, honnan jöttek, mi az ő történetük? A gyülekezetnek pedig meg „kell” szokniuk az új lelkészt. Egy közös, ismerkedési fázis veszi kezdetét. Ebben a fázisban vagyunk most. Keressük együtt az utat, hogyan tovább? Milyen lehetőségeink vannak? Hogyan lehet új, módon a modern emberhez szólni, természetesen értékeinket nem feladva. Egy biztos: az Úr Isten nem feledkezett el az üllőiekről, össze akarja itt is gyűjteni az Övéit, Ő hívja őket és növekedéssel, sokasodással akarja megáldani. Ahogyan azt a gyülekezet a történetében is tapasztalta (lásd lejjebb): jöhetnek korok, uralkodók, változhatnak az életkörülmények, de aki benne bízik, azt Ő nem hagyja el és megáldja. Jó lenne, ha Üllőn minél többen megtapasztalhatnák ezt. Mi elsősorban ezért vagyunk itt. Hogy Istenhez vezessük az embereket. Ehhez kívánunk minél több teret és lehetőséget biztosítani az itt élőknek, egy új lendülettel. Programjaink között szinte minden korosztály megtalálja a neki valót, azonban új rétegalkalmak és csoportok kialakítása, szervezése jelenleg is folyamatban van. Egy átmeneti időszakban vagyunk benne, de addig is mindenkit várunk nagyon sok szeretettel alkalmainkra, aki a kérdéseire a választ, és Isten keresi!

Gyülekezet rövid története

A reformációtól kezdve a török megszállás ideje alatt Üllő lakossága reformátussá lett. A megszállás alatt a reformátusok is minden további nélkül gyakorolhatták vallásukat.

1674-ben az ellenreformáció idején Sennyei Istvánt a gyülekezet prédikátorát megidézték a pozsonyi vértörvényszékre, hová minden valószínűség szerint nem ment el, mert a török hódoltság területén lévő lelkészek fizetség ellenében a török pasa mentességet adott ez alól.
1719-ben Althán M. Frigyes váci püspök Ényi Mátyás prédikátort elűzte, templomát minden egyházi vagyonnal együtt elvétette a reformátusoktól, de csak 1727-ben tudta visszaállítani a plébániát (mivel mindenki református volt a faluban).

1727-ben II. József türelmi rendeletével ahol 100 református él templomot építhet, még nem tudott Üllő megmaradt reformátussága élni ezzel a jogával. Erre csak 1840 után került sor.
A jelenlegi templomot 1844-ben építették fel.

Önállósodni azonban még nem tudott a közösség, 1719-1894-ig a gyömrői egyház leányegyháza volt. 1894-ben vált újra önálló anyaegyházközséggé.
Az eredetileg alacsonyabb tornyot 1907-ben emelték fel mai 26 méteres magasságra, mintegy 180 év hátrányos megkülönböztetésének lezárásaként.

A háború előtt a lakosság új templomot szeretett volna építeni. A hívek áldozatvállalása jelentős volt. Az építésből azonban a háború miatt nem lett semmi, csupán terv maradt.

Egy későbbi felújítás során lett világos, hogy nem véletlenül akartak új templomot építeni. A fal lábazata kőből készült, szigetelés nélkül. A vályogfalakat itt-ott egy-egy téglasor váltja ki. A felújítás alatt félő volt, hogy a fal bedől. Az előbbieken kívül más kicserélődött az aljzat burkolattól a födémen keresztül a tető burkolatig. Az elkorhadt szuvasodott templompadokat nem lehetett helyreállítani, új padokat kellett készíteni.
A felújítás végül 2007–ben a torony jelenlegi magasságának 100 éves évfordulóján fejeződhetett be, ekkor adott a gyülekezet hálát az elkészült az új szószékért, s templomfalán elhelyeztük a felújítási munkálatok alkalmából az emléktáblát.
2022-ben vízszigetelési felújítás történt, meggátolandó a talajvíz okozta további állagromlást.

Az itt szolgáló lelkészek nevei, amelyek a szószék háttámla falán vannak megörökítve:

⸺    1894-97 Kardos János

⸺    1897-1902 Szabó Sándor;

⸺    1903-47 Mocsy Mihály esperes,

⸺    1947-1992 Lénárt László mint megválasztott lelkész (1942-től segédlelkész)

⸺    1993 – 2022 Dr. Kun Mária

⸺    2022 – Oláh Pál Olivér

Főgondnok:  Knul János (2011-)

A református Egyházközség alkalmai:

⸺    Vasárnap 10:00 óra – Istentisztelet, párhuzamosan gyermek-istentisztelet és gyermekmegőrzés a Gyülekezeti Házban

⸺    Kedd 18:00 óra Bibliatanulmányozó alkalom a Gyülekezeti Házban

⸺    Kedd 18:00 óra Énekkari próba a templomkarzaton

⸺    Csütörtök 18:00 óra Női kör (18-99 éves korig) Oláh- Illés Anna lelkipásztor-feleség vezetésével

⸺    Péntek 17:00 Konfirmációi felkészítő óra Gyülekezeti ház

⸺    Péntek 18:00 Ifi Klub (14-25 éves korig) Gyülekezeti ház

 

Lelkészi hivatal fogadóóra:

⸺    Hétfő 14:00-18:00

⸺    Kedd: 8:30-12:30

⸺    Szerda 14:00-18:00

Oláh Pál Olivér
lelkipásztor

Elérhetőségek:
Üllői Református Egyházközség
2225 Üllő, Kossuth L. u. 3
ullo.ref@gmail.com
+36 30 972 7264

 

Evangélikus Gyülekezet

Evangélikus 3.A Vecsési Evangélikus Egyházközség a Magyarországi Evangélikus Egyház egyik gyülekezete. Mi, evangélikusok hazánkban a harmadik legnagyobb keresztény felekezet vagyunk. Büszkék vagyunk arra, hogy a reformáció első nagy személyiségének, Luther Mártonnak szellemi örökösei lehetünk.

A gyülekezethez tartozó másik két városban, Gyálon és Üllőn kisebbségben, szórványhelyzetben élnek az evangélikusok. Közösségünk kis létszámú, viszont barátságos, nyitott, szeretetteljes, egymáshoz ragaszkodó, egymást számon tartó, hitből élő emberekből áll.

Hitünk összefoglalója az az evangéliumi mondat, amit János evangéliumának 3. fejezetének 16. versében találunk: „Úgy szerette Isten a világot, hogy egyszülött fiát adta, hogy aki hisz őbenne el ne vesszen, hanem örök élete legyen.”

Gyülekezetünk még csak 92 éves, de a történelem eseményei úgy hozták, hogy már háromszor épített templomot. Az első templomot, amit őseink 1932-ben építettek, a németek 1944-ben felrobbantották. Utána Svájcból érkezett faanyagsegítségével építették fel fabarakk templomukat. Kőtemplom építésére 1971-ben került sor.

Csak csodálni tudjuk elődeinket, hogy ilyen kitartás volt bennük, és újra és újra nekiláttak, hogy legyőzve sok akadályt lelki otthont építsenek maguknak Vecsésen. Sok segítséget is kaptak, hogy megvalósíthassák álmukat.

Vecsési Evangélikus Gyülekezetünk Templombővítésbe kezd 2016-ban. Már régóta álmunk, hogy kis templomunkat szociális helyiségekkel kibővítjük, mivel nagy gondot okoz télen, hogy közösségi helyiségünkben se mellékhelyiség, se konyha nincsen. Elképzelésünk szerint egy új istentiszteleti résszel bővülne lelki otthonunk, és a jelenleg meglévő épületrészünkből alakítanánk ki gyülekezeti termeinket, és a szociális helyiségeket. Gyülekezetünk erre a célra az Emberi Erőforrás Minisztériumától kap segítséget, ugyanakkor ez az összeg csak a negyede annak, amiből tervünk megvalósítható, ezért nagy segítség számunkra bármilyen anyagi hozzájárulás.

Gyülekezetünkben számos hétközi kis csoport van. Baba-mama körünket az üllői anyukákkal és gyermekiekkel közösen tartjuk. Ifjúságunk péntek esténként jön össze, felnőtt bibliaóránk hetente találkozik. Tanyázós csoportunk, ahol családok gyűlnek össze havi rendszerességgel, úgy hogy saját otthonunkba fogadják a gyülekezet tagjait. Könnyű zenei énekkarunk a Vecsernye kórus, bárhol szívesen szolgál. Éneklésével arról tesz tanúságot, hogy olyan örömünk van, amit nem befolyásolnak a külső körülmények, mert az Krisztusból fakad. Konfirmandusaink 7. és 8. osztályban két évig tanulnak közösen.  Gyülekeztünk szeret kirándulni, barátkozni, nyitott minden kezdeményezésre. 

Az Üllői kis szórványgyülekezet egy nagyon összetartó kis csapatból áll.  Ismerjük egymást, számon tartjuk a másikat, Hargasné Éva presbiterasszonyunk pedig különösen is figyel ránk. Istentiszteletünk havonta egyszer van a hónap első vasárnapján délután 4 órakor az üllői református templomban. Szeretettel várunk mindenkit közénk.

A gyülekezet lelkésze Heinemann Ildikó, a gyülekezetek mellett kórházakba is jár, betegekkel foglalkozik, tanult lelkigondozást, így különösen is nyitott bárkinek a meghallgatására, a lelkigondozásra, lélekápolásra. Nagy szeretettel és szívesen fogadja mindazok jelentkezését, akik lelki nehézségben, bajban, szükségben kapaszkodót keresnek. Telefonszáma: +36 20 7700442.

Gyülekezetünk elérhetősége: www.vecses.lutheran.hu
Gyülekezetünk megtalálható a facebookon is.

Megszakítás