A Gyáli 1. főcsatorna (közismert nevén: Gyáli-patak) Üllő és Monor közötti szakaszán, 2020 tavaszán történt havaria jellegű környezetszennyezések ügyében Üllő város polgármestere – Kissné Szabó Katalin – 2020. április 6-án a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Monori Katasztrófavédelmi Kirendeltséghez fordult, az ökológiai katasztrófa elhárítása, illetve későbbi megelőzése érdekében.
A szennyezés forrásaként a Monori szennyvíztisztító telepet azonosították, mely a nem megfelelő működése során, a kibocsátott tisztított szennyvízzel együtt jelentős mennyiségű szennyvíziszapot is juttatott a Gyáli 1. főcsatornába, mely helyenként lerakódást, több helyen lefolyást gátló akadályt, dugót képzett.
A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Katasztrófavédelmi Hatósági Osztálya, mint a területileg illetékes vízügyi hatóság, felszólította a szennyvíztisztító telepet üzemeltetőjét, hogy a szennyezést távolítsa el a mederből. A beavatkozás már részben – a bevezetés környezetében – meg is történt, azonban a csatorna további, alsóbb szakaszán is megfigyelhető a szennyvíziszap kiülepedése. Ennek megoldására a vízügyi hatóság kötelezte a telep üzemeltetőjét, hogy a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság (a főcsatorna vagyonkezelője) által kijelölt kritikus szelvényekben is végezze el a szakaszos kotrást, és tartsa be az engedélyekben szereplő, a szennyvíztisztító telep szabályszerű működésének feltételeit.
Felhívjuk a Lakosság figyelmét, hogy a vízfolyásaink védelme mindannyiunk közös érdeke és felelőssége. Ennek egyik lépéseként sokat tehetünk, ha az ingatlanjainkon összegyűlő csapadékvizeket nem vezetjük be a szennyvízcsatornába, hanem az ingatlanunkon belül tároljuk, illetve elszikkasztjuk. Nemcsak a szennyvízcsatorna hálózat, hanem a szennyvíztisztító telepek sem terhelődnek túl, ezáltal elkerülhető, hogy a higított szennyvíz kifolyjon az utcákra, és a tisztítótelepeknek sem kellene az őket elöntő mennyiséget a vízfolyásokba kiengedniük, így nem szennyeződne vizeink élővilága.
Felhívjuk továbbá a figyelmüket, hogy az országosan jelentős károkat okozó csapadékmennyiség Üllő mellett hazánk valamennyi települését sújtja, mindenhol komoly problémát okoz. Amennyiben a nagymennyiségű csapadék miatt otthonaikban kárelhárítás, szivattyúzás szükséges, kérjük, hívják bizalommal a Tűzoltóságot a 105 vagy a 112 általános veszélyhelyzeti telefonszámon VAGY az Üllői Önkéntes Tűzoltó Egyesületet a 06 (30) 356 4736 telefonszámon.