Aktuális

Feltöltve: 2017. június 16.

2017. június 30.-ig lehet javaslatot, véleményt küldeni Üllő Településképi arculati kézikönyvhez és településképi rendeletéhez

A településképi rendelet mindenkire kötelezően betartandó szabályokat fog tartalmazni függetlenül attól, hogy építési engedély köteles-e a tervezett tevékenység, vagy nem.

A rendelet az építési tevékenységgel összefüggésben a településképhez való illeszkedését biztosító anyaghasználatára, tömegformálására, homlokzati kialakítására fog előírásokat tartalmazni, de rendelkezései kiterjednek a zöldfelületek kialakításának módjára is közterületen és magánkertekben egyaránt, a helyi építészeti örökség védelmére, védetté nyilvánításra, védettség megszüntetésére, a cégérek, reklámok, reklámhordozók elhelyezésére és alkalmazására, illetve tilalmára is.

A rendelet tartalmának előkészítésére készül a Településképi Arculati Kézikönyv, melyet a képviselő-testület határozattal hagy jóvá. A rendelet előkészítésén kívül nagyon fontos szerepe van a Kézikönyvnek a településképi elvárások bemutatásában, elsősorban a tervezők, az építtetők és a településre beköltözők számára.

Elkészítése és jóváhagyása előtt kérjük a lakosság, az ingatlantulajdonosok aktív részvételét a mostani előzetes véleményezési időszakban, amikor javaslatokat tehetnek a Kézikönyv és a rendelet tartalmára, majd a véleményezési szakaszban, várhatóan augusztus folyamán, amikor véleményezni lehet majd a tervezett dokumentumokat.

Példák arra, amit június 30-ig várunk:

  • védelemre javasolt épület, épületek, építmények (pl. kőkereszt)
  • megőrzendő építészeti és táji értékek
  • Üllőre, vagy Üllő egy településrészére jellemző és jellegzetes beépítési mód (az épület elhelyezése a telken, mint pl. oldalhatáron álló beépítés, mely Üllőn hagyományosan a telekhatáron, vagy attól 100 cm-re történik, vagy előkertes, vagy előkert nélküli, ha előkertes, az az utcával párhuzamos, vagy nem, stb.)
  • Üllőre, vagy Üllő egy településrészére jellemző és jellegzetes építkezési mód (pl. vakolt vagy téglafal, kő-, tégla, vagy festett lábazat, oromfalas vagy más típusú tető, jellegzetes ablak, ajtóhasználat, kerítés, kapu, stb.)
  • Üllőre, vagy Üllő egy településrészére jellemző és jellegzetes telekosztás, kerthasználat
  • mi az, ami Üllőn településképi szempontból követendő, vagy éppen nem
  • olyan példák, melyek nem voltak jellemzők Üllőre, de követendő példának állíthatók
  • jó és rossz példák
    • épületekre
    • épületelhelyezésre
    • építészeti részletekre (ajtók, ablakok, tornácok, anyaghasználat, színek, homlokzatképzés)
    • kerítésekre
    • kertekre
    • utcaképekre
    • cégérekre stb.

Rossz példák nem kerülnek a Kézikönyvbe, de a rendelet megfogalmazásával kizárható, hogy megismétlődjenek.

Ide kattintva elérhetőek a minta kézikönyvek, melyek segítenek abban, mi mindenre lehet gondolni Üllő településképpel összefüggő jellegzetességeit keresve, vagy milyen javaslatokat lehet megfogalmazni a jövőre. A Partenseg@ullo.hu címre küldhető írásos javaslat, ha van, fénykép is (régi képek Üllőről, vagy mai jó vagy rossz példák), csak kérjük, hogy pontosan beazonosítható legyen a településrész, vagy épület, kert.

Feltöltve: 2017. június 12. I Érvényes: 2017. augusztus 31.

A nyári munkát vállaló diákok a foglalkoztatás és a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében.

A diákok szülői engedéllyel 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, amit a NAV-nál kell igényelni a 17T34-es nyomtatványon. A munkavégzésről szóló megállapodás előtt célszerű a leendő munkáltatót ellenőrizni a NAV honlapján – az adatbázisok rovatban -, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél kockázatos munkába állni.

A diákmunkával szerzett jövedelem is adóköteles, a személyi jövedelemadó mértéke 15%, amit a munkaadó adóelőlegként von le a diák bruttó béréből. Ha munkaviszonyban, vagy biztosítást eredményező megbízási jogviszonyban dolgozik a tanuló, akkor egyéni járulékot is kell fizetnie. A foglalkoztatónak a jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania, amire a diáknak jövőre szüksége lesz a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallási tervezet ellenőrzéséhez.

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – alapbért, munkakört, munkaviszony időtartamát, jellegét és a munkavégzés helyét tartalmazó – munkaszerződéshez, mely csak a törvényes képviselő hozzájárulásával érvényes. A munkaviszony létrejöttét a munkáltatónak be kell jelentenie a NAV-hoz. A munkaszerződésben a felek megállapodhatnak havi, heti, napi vagy órabérben, vagy teljesítménybérben is. A munkavállalónak azonban mindenképp meg kell kapnia a minimálbért, ami 8 órás foglalkoztatásnál bruttó 127 500 forint.

A diákok egyszerűsített foglalkoztatásban is dolgozhatnak, ebben az esetben nem kötelező az írásba foglalt szerződés.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Nyári diákmunka programjában azok a nappali tagozatos diákok vehetnek részt, akik a program indulásakor (július 1-jén) már betöltötték a 16. életévüket, befejezésekor (augusztus 31-én) pedig még nem múltak el 25 évesek. A programmal a diákok a területi, települési önkormányzatoknál vagy önkormányzati fenntartású intézményeknél kaphatnak munkalehetőséget. A diákok június 19-étől regisztrálhatnak az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályánál.

 

Üdvözlettel:
Salgó Attila

sajtóreferens
NAV Pest Megyei Adó- és Vámigazgatósága

Feltöltve: 2017. május 29.

Tisztelt Üllői Lakosok!

Tájékoztatjuk Önöket, hogy a Központi Statisztikai Hivatal ÜLLŐ település egy részén kötelező adatszolgáltatáson alapuló lakossági adatfelvételeket hajt végre, a korábbi évek gyakorlata szerint, június 1-jei eszmei időponttal.

Részletek a linken.

Feltöltve: 2017. május 17.

Az új internetes e-SZJA felületen keresztül – mely a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról elérhető – a legegyszerűbb átnézni, elfogadni vagy akár kiegészíteni az szja-bevallási tervezetet. Sőt még az 1+1 százalékról dönteni is itt lehet a leggyorsabban hiba nélkül. A rendszer használatához csupán ügyfélkapus regisztráció szükséges, így akinek még nincs, mindig nem késő Ügyfélkaput nyitni.

Aki egyetért a NAV által készített adóbevallási tervezettel, annak nincs további teendője. A postán küldött dokumentumot sem kell visszaküldeni a NAV-nak és nem kell az ügyfélszolgálatokra sem bevinni, ugyanis az minden további adminisztráció nélkül, automatikusan hivatalos adóbevallássá válik május 22. után.

Ha a bevallásban szerepel fizetendő személyi jövedelemadó vagy egészségügyi hozzájárulás, és ezek összege nem több mint 200 ezer forint, akkor idén is kérhető pótlékmentes részletfizetés, amit a bevallásban kell jelölni. Az első részlet megfizetésének határideje 2017. május 22.

Ha valaki tavaly több önkéntes pénztárnak is fizetett, a bevallásban rendelkezni kell, hogy melyik pénztárhoz kéri a visszautalást. A kereső használatával a leggyorsabb a tervezet kiegészítése. A kereső mezőbe be kell írni az „önkéntes pénztár” kifejezést vagy a „137”-es kódszámot és a találatokból ki kell választani a megfelelőt.

Ha a tervezetben visszaigényelhető adó szerepel, akkor a visszautaláshoz meg kell adni vagy a bankszámlaszámot vagy a postai címet, attól függően, hogy az adózó miként szeretné visszakapni az év közben többletként befizetett adót.   

Akik netán elakadnak a tervezet jóváhagyásában, esetleges kiegészítésében, vagy akár a felajánlásban, azoknak segítenek a NAV rövid tájékoztató videói, amelyek az alábbi linkeken elérhetőek: https://youtu.be/9zrjle9WwY8; https://youtu.be/u43MErkaajk;https://youtu.be/bb46HhZdcHM;h ttps://youtu.be/0GJGXvpwIHs; https://youtu.be/MUNiRj3fTig.

Nem kell megvárni a május 22-i határidőt az 1+1 százalékos felajánlással, amit egyszerűen az új felületen keresztül is be lehet nyújtani, akár a bevallástól függetlenül is.